Pozemek a co vše je možné na něm postavit
19. 11. 2022

Architekt(ka), projektant(ka) nebo katalog?

Když lidé řeší stavbu svého nového domu, jedním z prvních úkolů je zajištění projektu. V podstatě každý stavebník má tři základní možnosti, jak si takový projekt obstarat. Každá z možností má své pro a proti. V praxi se však setkáváme s tím, že lidé často vůbec nevědí, jaké rozdíly v jednotlivých možnostech jsou. Pojďme se na jednotlivé možnosti podívat detailněji.

Projekt od architekta / architektky

Ve společnosti pozorujeme mýtus, kdy se lidé domnívají, že architekt je samolibý umělec, který se snaží stavebníkovi vnutit své představy o dokonalé stavbě, přičemž se snaží navrhnout dílo, které by mohlo obdržet nějaké ocenění pro svou jedinečnost a samotná účelnost stavby je až druhořadá. Opravdu se jedná o mýtus. Volba architekta je ideální pro stavebníky, kteří hledají projekt zcela na míru svým potřebám. Obecně je možné tvrdit, že architekti jsou lidé, kteří mají vypěstovaný zvláštní cit pro dispoziční, materiálové i vzhledové řešení.

V případě volby projektu od architekta je totiž prvním úkolem architekta zcela pochopit, jak žijete, jak pracujete, jak odpočíváte, jaké máte koníčky atd. Jelikož se architekt snaží vytvořit návrh, který by vyhovoval všem Vašim požadavkům, obvykle Vám architekt předloží několik variant ve formě skic (často kreslených ručně). Postupně se tak z několika variant a neustálých úprav vyvine jedinečný projekt, který je promyšlený a prokonzultovaný s klientem.

Pokud patříte mezi náročnější klienty, můžete služby architekta využít i v případě návrhu interiéru na míru, stačí architekta nebo bytového architekta s tímto požadavkem oslovit. Samozřejmě je možné zvolit pouze vybrané prostory a nikoli rovnou celý objekt. Takový architekt je schopen s Vámi spolupracovat v případě nábytku na míru, výběru kusového nábytku, povrchů podlah, obkladů nebo barev stěn, osvětlení atd.

Tato volba je samozřejmě časově náročnější, což se projeví i na vyšší ceně.

 

Projekt od projektanta / projektantky

Nejdříve je nutné si uvědomit, kdo to projektant(ka) vlastně je? Je to člověk s technickým vzděláním. Je to technik, obvykle má detailní vzdělání v nějakém konkrétním zaměření, jako je např. statika, technické zařízení staveb - vytápění, vzduchotechnika atd. To je přesně ten důvod, proč od projektanta nemůžeme očekávat předložení několika variant dispozičního, materiálového nebo barevného řešení. Obvykle se projektant vrhá do práce přímo na počítači. Ruční skici jsou v tomto případě opravdu výjimkou.

Na druhou stranu práci projektantů nelze opomíjet nebo přímo zavrhovat. Jsou to technici a proveditelnost veškerých návrhů ověří a dopracují do těch největších detailů.

V jakém případě tedy zvolit projektanta? Obecně se dá konstatovat, že projektanta zvolí investor, který chce ušetřit čas i nějaké ty finance. Na druhou stranu takový investor opravdu musí očekávat, že v prvotní fázi projektu nebude mít projekt zpracován v několika variantách a ladit nejmenší detaily.

V ideálním případě by měl projektant převzít architektonickou studii od architekta jako podklad a zpracovat následné stupně dokumentace pro jednotlivé účely.

Samozřejmě existují dobří i horší architekti. A samozřejmě, že existují dobří a horší projektanti. Každý tak musí vybírat pečlivě. Rozhodně se při volbě dodavatele informujte, zajímejte se o reference, chtějte vidět portfolio.

 

Dům z katalogu

Na začátku této kapitoly bychom chtěli zdůraznit, že neodsuzujeme tzv. katalogové projekty. Projekty z katalogu mají na trhu určitě své místo. Pokud nehledáte originální řešení, pokud jste časově a finančně limitováni, pak je to jedna z možností. Pro katalogové projekty platí ale celá řada „ale“, které je nutné prověřit.

Jednak je možné, že vámi vybraný katalogový dům nebude možné na váš pozemek vůbec umístit. Půjde o nesoulad s velikostí, orientací nebo sklonem pozemku.

Také je nutné počítat s vyššími náklady, než které jsou u jednotlivých projektů zpočátku prezentovány. Za cenu katalogového projektu totiž obvykle dostanete pouze projekt samotné stavby domu. Jakmile budete požadovat změnu v projektu, připravte si nějaké finanční prostředky navíc. A to i v případě např. pouze posunu okna ve stěně bez změny jeho vlastní velikosti. Další náklady je nutné vynaložit na části projektu, které jsou vždy originální – umístění stavby na pozemku, projekty jednotlivých přípojek sítí technické infrastruktury, případně projekt napojení stavby na dopravní infrastrukturu, projekt domovní čistírny odpadních vod atd. I v případě katalogového projektu je tedy nutné mít se na pozoru. Bohužel již několikrát jsme se v praxi setkali se skutečností, kdy se náklady katalogového projektu vyšplhaly do vyšších úrovní, než kolik by stál projekt zpracovaný projektantem nebo architektem.

 

Závěr

Nyní již tedy víme, jaké jsou tři hlavní možnosti každého stavebníka. Vždy je třeba, aby si každý uvědomil, jaké služby vlastně hledá, kolik má k dispozici času a alespoň řádově kolik finančních prostředků hodlá utratit.

Ať už zvolíte jakoukoli z výše uvedených možností, na naší projekční kancelář se můžete obrátit. Jsme připraveni Vám pomoci na Vaší cestě k ideálnímu bydlení, protože přesně takové projekty tvoříme!

Na videích níže si můžete prohlédnout zrychlený postup, jak vznikala jedna z mnoha variant jednogeneračního dvoupodlažního rodinného domu pro našeho klienta z Mělníka. Celkem bylo vypracováno osm variant, z nichž se klient přiklonil k jedné z nich, která byla dále ještě několikrát upravována dle jeho požadavků.